Anlaşmalı Boşanma Hükümleri

ANLAŞMALI BOŞANMA VE KOŞULLARI

Türk Medeni Kanunu madde 166/3:

Evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi hâlinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır. Bu hâlde boşanma kararı verilebilmesi için, hâkimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanın malî sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır. Hâkim, tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak bu anlaşmada gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin taraflarca da kabulü hâlinde boşanmaya hükmolunur. Bu hâlde tarafların ikrarlarının hâkimi bağlamayacağı hükmü uygulanmaz.

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI AÇABİLMENİN KOŞULLARI

1-Evlilik birliğinin en az bir yıl sürmüş olması

Anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için en önemli ve 1. Husus budur 1 yıllık evli olmayan hiçbir evli çift anlaşmalı boşanma davası açamaz.

2.Evli çiftlerin ikisinin de boşanmayı istemesi:

Eşlerin ikisinin birlikte başvurması veya bir tarafın açtığı davayı diğer eşin de kabul etmesi şeklinde irade birliği oluşup anlaşmalı boşanma davası açılması sağlanabilir buradaki önemli husus ise istekte bulunan tarafın veya kabul eden tarafın herhangi bir baskı altında olmadan kendi kararı şeklinde kabul etmesi gereklidir. Bu durumda hakim evlilik birliğinin temelinden sarsılmasını araştırmaksızın kabul eder. Başvuru bir temsilci yoluyla da yapılabilmektedir.

3.Hakimin eşleri bizzat dinleyerek karara varması gereklidir:

Hakim iki tarafın da katıldığı mahkemede evlilik birliğinin temelden sarsılmasını incelemeksizin yalnız iki tarafın irade açıklamalarında bir baskı olup olmamasını inceleyerek son kararını verir.

4.Eşlerin anlaşmalı boşanma davası açarken mali sonuçlarını ve varsa çocukların durumu hususunda anlaşması gerekmektedir ve hakimin bunu uygun bulması gerekmektedir:

Eğer bu şart sağlanamazsa anlaşmalı boşanma dava yolu kapalıdır ve çekişmeli boşanma davası açılması gerekmektedir. Eğer bu anlaşmada bir tarafın menfaatleri hiçe sayılıyorsa hakim takdir yetkisini kullanarak daha ideal bir anlaşma yapılmasını isteyebilir. Hakim yapılan anlaşmayı beğenmez ise yeni bir anlaşmayı önerebilir ancak bu önerinin herhangi bir bağlayıcılığı yoktur başka bir şekilde de olan sorun giderilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu