Adli tatilde boşanma davası kesinleşir mi?

Adli tatilde boşanma davası biter mi?

Adli tatilde boşanma davası kesinleşir mi?
Adli tatilde boşanma davası açılabileceğini daha evvel yayınlanmış yazılarımızda dile getirmiştik. Haliyle adli tatilde boşanma davası açılabiliyorsa, kesinleşmesi de yapılabilir mi? diye bir soru gelir akıllara.

Özellikle anlaşmalı boşanma davası açan kişiler, boşanma davası kararından sonra kesinleşmesi ve boşanma ile beraber ilişkinin sona ermesi için oldukça aceleci davranmaktadırlar. Bu saydığımız nedenler dışında veya başka sebeblerle, kararın hemen kesinleşmesini talep edenler olabilir.

Peki adli tatilde boşanma davası kesinleşir mi?

Cevap: Anlaşmalı boşanma davasında karar kesinleşir. Mahkeme kaleminden elden boşanma kararının tebliğatını alarak ve temyizden ferağat ettiğinizi beyan ederseniz (tabi karşılıklı olarak), mahkeme kararı kesinleşir. Ancak kararı elden almaz ve feragat etmezseniz,  adli tatil nedeniyle kararın kesinleşmesinde süreler durmuş olduğundan karar kesinleşmez.

Ayrıca çekişmeli boşanma davası gibi mahkeme kararlarında, temyizden feragat durumu yoksa, adli tatilde süreler durmuş olduğundan, karar kesinleşmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu