Bilişim Suçları & Siber Suçlar

Bilişim Hukuku Kapsamında Siber Suçlara Genel Bir Bakış

Teknolojinin baş döndürücü bir hızla gelişmesi ile beraber bilişim sistemi güvenliğine karşı veya verilere veya kullanıcılara karşı işlenen suçlarda da artış gözlemlenmiştir. Siber suçlar veya diğer adıyla bilişim suçları teknolojik aletler dediğimiz bilişim sistemi kullanılarak işlenmektedir.
Bilişim suçlarında kişinin kendisi hedef alındığı gibi kişinin mal varlığına karşı da işlenebilmektedir. Bilişim yoluyla işlenen suçlarda artış meydana gelmesi ve fiili durum nedeniyle Türk Ceza Kanununda düzenlemeye gidilmiştir.Yani siber fiillerin bilişim sistemlerine ve bunların kullanıcılarına zarar verebilir hale gelmesiyle yasalar da düzenlemeye gitmiştir.

Siber Suçlar Avukatı

Bilişim Hukuku Ve Siber Suçlar Avukatlığı

Ülkemizde hukuk bilgisi olarak, bu alanda kendini geliştiren birkaç hukukçu hariç adalet mekanizması içerisinde soruşturma evresinden başlayarak yargılamanın tüm safhalarını hakkıyla yönetecek ehil insanların azlığından söz edilebilir. Yine Emniyet birimi olarak kurulan Siber Suçlar biriminde de ehil insanların varlığından söz etmek oldukça zordur.
TCK da genel anlamda 243–246. maddelerinde düzenlemeye yer verilmiş olmakla beraber TCK’nın “Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar”, “kişisel verilerin kaydedilmesi”, “kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme ve ele geçirme”, “verileri yok etme” başlıklı düzenlemeleri de bilişim suçu kapsamında yer almaktadır. Yine, “Mal varlığına Karşı Suçlar” başlığında ki “hırsızlık suçun nitelikli hırsızlık olarak bilişim sistemlerinin kullanılması” ve “dolandırıcılık suçunun nitelikli dolandırıcılık olarak bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle işlenmesi” gibi durumlarda da bilişim sistemlerine atıf vardır.

Ayrıca TCK’nın “hürriyete karşı olan suçlar”, “Haberleşmenin engellenmesi”, “şerefe karşı suçlar”, “hakaret”, “Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar”, “Haberleşmenin gizliliğinin ihlali” ile “kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi – kaydedilmesi” ve “Genel ahlaka karşı işlenen suçlar” başlığındaki “müstehcenlik suçu” bilişim suçu olarak adlandırılmasa bile söz konusu sistemler kullanarak ve bilişim sistemleri vasıtasıyla işlenebilen suçlardır.
Siber suçlar teknolojinin ilerlemesi ile artış göstermektedir. Zamanında yapılan soruşturma ve alınacak arama kararı, emniyet incelemesi ile ıspatlanması oldukça basitleşir. Ancak zaman geçtikçe ıspat sorunu ile karşı karşıya kalmak olasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu