Suriye Ehliyeti Türkiye’de Geçerli mi?

Yabancı Ehliyeti Türk Ehliyetine Çevirmek

Suriye Ehliyeti Türkiye’de Geçerli mi

Hangi Ülkelerin Ehliyeti Türkiye’de Geçerli?

Suriye’de yaşanan iç savaş ve sonrasında Türkiye’ye gelen yaklaşık 3 Milyon Suriyelinin ortak sorunlarından biri de, kendi ülkelerinde almış oldukları ehliyeti Türk ehliyetine çevirme işlemleridir.  Önemle belirtmekte fayda vardır.  Karayolu Trafiği Konvansiyonuna Taraf Ülkeler den her hangi birinden alınan ehliyetler ülkemizde değişime tabi tutulmaktadır. Ancak bu 84 ülke dışında kalan diğer ülkeler için yeni ehliyet başvurusu yapmak ve işlemleri yeni baştan yani ilk kez ehliyete başvuru yapan diğer vatandaşlar gibi prosedürü takip etmeleri gerekmektedir.

Tebdil İşlemleri (Yabancı sürücü belgesinin ülkemiz sürücü belgesine dönüştürülmesi)

 1. Yabancı sürücü belgesinin aslı ve fotokopisi
 2. Noter veya konsolosluk onaylı Türkçe tercümesi
 3. Sürücü belgesi dosyası
 4. Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
 5. Sürücü sağlık raporu
 6. Sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz
 7. 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf)
 8. Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.
 9. Öğrenim Belgesi

Ülkemizde yapılacak başvuru için Trafik Tescil Şube Müdürlükleri ile  surucurandevu.egm.gov.tr adresinden yapılacak online başvuru ile bu işlemler yapılabilmektedir.

Ayrıca yabancı sürücü belgeleri ile en fazla 1 yıl boyunca Türkiye’de araç kullanılabileceğini, altı aydan fazla süre kalacak olanların da ehliyetlerine ait tercüme ve konsolosluktan alacakları belgeyi yanlarında bulundurmaları şarttır.  Daha detaylı bilgi için www.trafik.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Av.Abdullah SAĞLAM

Gaziantep/2017

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Suriye’den alınan ehliyet Karayolu Trafiği Konvansiyonuna Taraf Ülkeler dahilinde değil. Bunun için Yen’i ehliyet alır gibi gerekli işlemleri yapmak zorundamıyız?

 2. Hiç ehliyeti olmayan suriyeliler yeni ehliyet alabilirler mi turkiyede ne yapmaları lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu