Fetö Silahlı Terör Örgütü Üyeliği Cezası TCK

Öncelikle Fetö terör örgütüne üye olanların alacağı muhtemel hapis cezasını hesaplayalım; Aşağıda yapılan açıkalamalara etkin pişmanlık hükümleri eklenmemiştir. Ayrıca yöneticiler için 10- ila 15 yıl arası değişen hapis cezaları verildiğini hatırlatalım.

Türk Ceza Kanunu 314/2 maddede Silahlı örgüt üyeliği için 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası öngörülmüştür. 3713 sayılıTerörle Mücadele Kanunu’na göre Silahlı örgüt suçu terör suçu sayılıp verilecek ceza yarı oranda arttırılacaktır.

Şu ana kadar yapılan yargılamalar neticesi silahlı örgüt üyeliğinden asgari hadden ceza verilmekte yarı oranında arttırılmakta ve iyi halden 1/6 oranında indirim yapılarak sonuç olarak 6 yıl 3 ay cezaya hükmedilmektedir.

5275 sayılı infaz kanununa göre Terör suçlarında tahliye olabilmek için yatar miktarı cezanın ¾’ü kadardır. Aynı kanunun 105/A maddesine göre de 12 ay denetimli serbestlik uygulanmakladır. 6 yıl 3 ay ceza alan ne kadar yatar 2017Buna göre 6 yıl 3 ay hapis cezası alan silahlı terör örgütü üyesinin yatacağı hapis cezası 3 yıl 8 ay 7 gündür.

Bir önceki yazımız olan Ağır Ceza Avukatının Çalışma Stratejileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.